Ozdoby na paznokcie - dzieła sztuki
24
Lipiec
2018
w Artykuły

Akcesoria do paznokci i manicure – Jakie wyrózniamy?

Talent i umiejętności manikiurzystki są nie do przecenienia. Jednak by mogła ona swą pracę wykonać perfekcyjnie, nieodzowne są profesjonalne narzędzia.

W jaki sposób odpowiednio sterylizować akcesoria do manicure?

Najważniejszą zasadą, która stanowi podstawę każdego zabiegu kosmetycznego jest zachowanie higieny. Jednym z najistotniejszych kroków jest więc sterylizacja narzędzi. Profesjonalną sterylizację narzędzi kosmetycznych można przedstawić za pomocą następującego wzoru:


dezynfekcja wstępna → mycie → dezynfekcja właściwa → sterylizacja.

 1. Dezynfekcja wstępna zazwyczaj wykonywana jest w roztworze środka dezynfekcyjnego lub myjce ultradźwiękowej. Usuwa to z powierzchni przedmiotu drobnoustroje i dezaktywuje patogeny. Jest to bardzo ważny krok, który pozwala też na poczucie bezpieczeństwa przy dalszych krokach, które niekiedy grożą zakłuciem się lub mikro skaleczeniami, których możemy nawet nie poczuć, a bywają niebezpieczne.
 2. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie narzędzi pod bieżącą wodą.
 3. Następnie wykonujemy dezynfekcję właściwą. Czyste i umyte narzędzia układamy w wanience do dezynfekcji z płynem.
 4. Po upływie odpowiedniego czasu wyciągamy je, płuczemy destylowaną wodą (co pozwala zapobiegać korozji), suszymy na papierowym ręczniku lub za pomocą sprężonego powietrza, spryskujemy specjalnym środkiem do konserwacji narzędzi, pakietujemy i poddajemy sterylizacji, najlepiej w autoklawie.
 5. Dokładne przepisy regulujące zasady dezynfekcji i sterylizacji narzędzi kosmetycznych ustala i nadzoruje regionalny oddział Sanepidu.

Przybory niezbędne i pomocne w pracy manikiurzystki.

Oto wykaz najczęściej używanych przyborów przydatnych przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych i stylizujących paznokcie.

Frezarka – świetnie sprawdza się w skracaniu i modelowaniu paznokci również tych bardzo grubych i twardych, a jej odpowiednie końcówki pomagają również dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, takich jak spód paznokcia, czy jego boczne krawędzie. Za pomocą frezarki można:

 • skrócić paznokcie naturalne i sztuczne
 • modelować płytkę i nadawać jej wybrany kształt
 • usunąć skórki wokół paznokcia i pozbyć się odcisków czy nagniotek
 • usunąć resztki starego manicure
 • polerować płytkę paznokcia
 • ściągać hybrydę
 • zrobić wgłębienia w płytce paznokcia pozwalające zamocować ozdoby.


Poszczególne nakładki (frezy) do profesjonalnych frezarek do paznokci powinny być wykonane z trwałego stopu stali, obsypane kruszywem diamentowo–szafirowym, oczywiście o różnej grubości w zależności od przeznaczenia. Do użytku domowego lub dla początkujących poleca się frezy z delikatniejszym obsypem piaskowym.

Obcinacze – Obcinacze mogą być wykonane z aluminium lub plastiku, jeśli mówimy jednak o tych wykorzystywanych przez zawodowców, są one zrobione ze stali nierdzewnej. Manikiurzystki najczęściej używają obcinaczy typu obcążkowego gdyż są bardziej precyzyjne niż  popularne w domach, obcinacze lewarkowe.

Cążki do skórek – Niewiele klientek ma tak delikatne skórki wokół płytki paznokciowej, że wystarczy potraktować je jedynie płynem zmiękczającym i odsunąć patyczkiem. W każdym innym wypadku należy użyć cążków i odsunięte skórki precyzyjnie wyciąć. Aby móc cążki dezynfekować, sterylizować i ponownie ostrzyć muszą być wykonane ze stali chirurgicznej. W zależności od przeznaczenia, mogą mieć różne wielkości, uchwyty, długości rączek i ostrzy.

Szczoteczki – różnego rodzaju szczoteczki są bardzo przydatne w zawodzie manikiurzystki. Można nimi czyścić powierzchnię paznokci, omiatać dłonie czy stopy z pyłu powstałego przy frezowaniu lub usuwać nadmiar pyłków wykorzystywanych do zdobień. W zależności od przeznaczenia mają różne wielkości, kształty, twardość i długość włosia. Najpopularniejsze są plastikowe szczoteczki na rączce, coraz większym uznaniem cieszą się również szczoteczki silikonowe.

Bloki i pilniczki – Pilniki i bloczki służą oczywiście do wyrównywania i wygładzania krawędzi, wyrównywania powierzchni płytki, matowienia paznokcia czy ścierania resztek starego manicure”u. W zależności od własnych preferencji i wygody, ale także domniemanego zastosowania dla pilników, w sklepach specjalistycznych możemy wybierać spośród wielu rodzajów, kształtów, kolorów i grubości powierzchni ścierających pilników i bloczków piłujących.

Waciki – Waciki pozornie wydają się mało ważnym elementem wyposażenia salonu kosmetycznego. Szybko jednak można się przekonać, że ich kształt, rodzaj i przede wszystkim surowiec, z jakiego są wykonane bardzo wyraźnie wpływa na komfort i efektywność pracy manikiurzystki. Należy wybierać waciki i płatki kosmetyczne, które nie rozwarstwiają się, nie pozostawiają włókien na czyszczonych powierzchniach, ale łatwo i szybko pozwalają usuwać na przykład lakier do paznokci.

Lampy UV i LED – Lampy służą do utwardzania lakierów na powierzchni paznokci stylizowanych metodą akrylową, hybrydową lub żelową. Pozwalają zachować im trwałość i przyspieszają schnięcie. Lampy UV wydzielają światło ultrafioletowe, niewidoczne dla człowieka gołym okiem, lampy LED zaś widoczne dla nas światło diodowe. Lampy do utwardzania lakierów mają różne kształty (mostkowe lub tunelowe) oraz różną mocnaświetlania.

Produkty do stylizacji, ozdoby – W tej kategorii granice wyznacza już chyba tylko wyobraźnia i umiejętności artystyczne manikiurzystki. Na rynku dostępne są lakiery do paznokci w pełnej gamie kolorystycznej, połyskliwe, perłowe i matowe. Mnogość rodzajów pędzelków, szablonów, naklejek,pyłków,brokatów, kamyków, cekinów, kolczyków, diamencików i innych ozdób pozwala tworzyć niezapomniane i zapierające dech w piersiach stylizacje paznokci.

Szkolenia z manicure – dowiedz się jak fachowo obsługiwać akcesoria.

Każda kobieta wie, że skompletowanie narzędzi to jedno, ale nawet najlepiej wyposażony salon stylizacji paznokci nie ma żadnej wartości bez tych, które są najważniejsze – profesjonalnych, rzetelnych, dokładnych i uzdolnionych manikiurzystek.

Jeśli jesteś jedną z nich i w trosce o dobro swoich klientek i dla własnej satysfakcji nie osiadasz na laurach, a chcesz wciąż zdobywać nowe umiejętności, lub jeśli jesteś na początku swojej drogi i stawiasz dopiero pierwsze kroki w tym fachu, koniecznie odwiedź stronę faberanna.pl i zapisz się na jedno ze szkoleń prowadzonych przez Annę Faber!

Anna Faber jest doświadczoną i utytułowaną manikiurzystką, a także utalentowanym pedagogiem. Uzyskała tytuł mistrzyni świata i mistrzyni Polski w stylizacji NailArt3D. Uczy jednak nie tylko najnowocześniejszych i awangardowych metod manicure, ale wszystkich możliwych technik i to zarówno na poziomie zaawansowanym jak i od podstaw. Już dziś sprawdź terminy najbliższych szkoleń

Komentarze