
Rozdwajające, łamliwe i kruche paznokcie oraz białe plamki na płytce mogą być sygnałem, że brakuje w organizmie pewnych witamin i minerałów. Zdrowy wygląd paznokci można odzyskać przez wprowadzenie do diety pewnych składników odżywczych oraz dzięki regularnej suplementacji witamin w tabletkach. Dowiedz się, jakich witamin może brakować, gdy paznokcie są słabe?
Witaminy niezbędne dla zdrowych paznokci
Oto witaminy, które przywrócą paznokciom zdrowy wygląd:
- Witamina A – nazywana witaminą piękna, ponieważ realnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Gdy brakuje witaminy A w organizmie, paznokcie stają się kruche i łamliwe, niekiedy pojawiają się poprzeczne prążki lub białe plamki na płytce paznokciowej, a skórki stają się suche.
- Witaminy z grupy B – ich niedobór objawia się tym, że paznokcie rosną naprawdę bardzo wolno, są kruche i rozdwajają się. Aby wzmocnić płytkę paznokciową, potrzebne są takie witaminy, jak: B1, B2, B6, B12.
- Witamina H – inaczej biotyna, to najważniejsza z witamin, odpowiadających za zdrowy wygląd paznokci i włosów. Jest składnikiem wszystkich suplementów diety wzmacniających paznokcie.
- Witamina E – nazywana witaminą młodości, jest składnikiem wielu kosmetyków i preparatów stosowanych do codziennej pielęgnacji paznokci (m.in. lakierów, odżywek i serum). Witamina ta ma dobroczynne działanie na naskórek oraz płytkę paznokciową – skutecznie wzmacnia je i poprawia wygląd.
- Witamina C – niezbędna w codziennej diecie, aby uchronić organizm przez wirusami oraz bakteriami, ma także znaczenie w zapobieganiu stanom zapalnym płytki paznokciowej.

Minerały niezbędne dla zdrowych paznokci
Oto minerały, które korzystnie wpływają na zdrowy wygląd paznokci:
- Cynk – bierze udział w wytwarzaniu białek w organizmie oraz ma bezpośredni wpływ na wzrost paznokci. Regularne spożywanie suplementów diety zawierających cynk realnie poprawia stan włosów i paznokci.
- Miedź – pierwiastek ten zwiększa odporność organizmu i chroni przed wolnymi rodnikami, jest niezbędny do budowy mocnych i twardych paznokci. Miedź wpływa również na prawidłowe przyswajanie żelaza w organizmie.
- Krzem – zapobiega nadmiernemu łamaniu się paznokci i przyspiesza regenerację naskórka.
- Magnez – pierwiastek potęguje wzrost płytki paznokciowej oraz sprawia, że staje się ona bardzo twarda i odporna na łamanie.
- Wapń – odpowiada za budowę kości i wszystkich komórek organizmu, również struktury płytki paznokciowej.
Zdrowy wygląd paznokci – co jeść każdego dnia?
W codziennym menu nie może zabraknąć nabiału, chudego mięsa, drobiu, jaj oraz przede wszystkim warzyw i owoców.
Najważniejsze jest białko, bez którego organizm nie jest w stanie zregenerować paznokci oraz wypadających włosów.
Białko – pochodzące z mięsa zwierzęcego oraz roślin strączkowych (soja, ciecierzyca, soczewica i oczywiście – fasola). Ponadto każdego dnia można delektować się różnego rodzaju sałatkami z dodatkiem zielonych warzyw, pomidorów, ogórków, brokuł, marchwi, natki pietruszki, rzodkiewki i kalarepy.
W codziennym menu warto znaleźć miejsce na nasiona słonecznika, pestki dyni i siemię lniane, ponieważ zawierają cenne tłuszcze nadające blask i zdrowy wygląd paznokciom. Do sałatek i surówek można dodawać także oleje roślinne, m.in. oliwę z oliwek, olej rzepakowy i słonecznikowy. Ważne jest również spożywanie produktów pełnoziarnistych (skarbnicy witamin z grupy B, witaminy A i E), takich jak: kasza gryczana, kasza jęczmienna, brązowy ryż, razowy chleb i makaron, etc.
Źródłem makro- i mikroelementów wspomagających wzrost paznokci są: orzechy, płatki owsiane, skorupiaki, migdały i seler. Poza tym, oczywiście, częste jedzenie owoców, takich jak banany, jabłka, truskawki i cytrusy, wzmacnia wszystkie komórki organizmu.
Moc suplementów diety
O paznokcie musimy dbać regularnie nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały może okazać się mało skuteczna, gdy organizm ma ogromne niedobory składników odżywczych, spowodowane np. antybiotykoterapią, przewlekłym stresem lub innymi stanami chorobowymi.
Warto wówczas sięgnąć po suplementy diety w tabletach, zawierające kompleksowy zestaw witamin i minerałów na paznokcie.
Wiele produktów dostępnych na rynku posiada dobrze przyswajalną formułę, bardzo często z naturalnym wyciągiem ze skrzypu polnego. Regularna i kilkumiesięczna kuracja witaminowa jest tak samo ważnym etapem dbania o paznokcie, jak systematyczny manicure.
U wielu osób, zażywających regularnie tabletki z biotyną, cynkiem, witaminą A i E oraz krzemem, poprawa jest już widoczna po kilku miesiącach. Trzeba być naprawdę cierpliwym i poczekać na efekt suplementacji.
Dbanie o paznokcie – porady kosmetyczki
Czasami, mimo zdrowej diety, regularnej suplementacji witamin i minerałów, paznokcie są wciąż łamliwe i rozdwajające się. Warto wówczas przyjrzeć się temu, jak na co dzień dbamy o skórę dłoni, i czy chronimy płytkę paznokciową przed działaniem czynników zewnętrznych.
Wiele kosmetyczek zgodnie twierdzi, że dbanie o paznokcie wymaga nakładania rękawiczek ochronnych podczas sprzątania i mycia naczyń. Wszakże substancje chemiczne, znajdujące się w środkach czystości, mogą wysuszać i podrażniać delikatną płytkę paznokciową. Ponadto ważna jest także regularna kosmetyka paznokci – nawilżanie dłoni kilka razy dziennie dobrymi produktami.
Godne polecenia są kremy o działaniu regenerującym, zawierające naturalne oleje roślinne, takie jak kokosowy, migdałowy i arganowy. Warto także stosować serum na paznokcie – delikatnie wcierając kilka kropel w płytkę paznokciową – przynajmniej raz dziennie. Można również natłuszczać skórki wokół paznokci olejkami, takimi jak: rycynowy, arganowy i z awokado. Dobre efekty są również widoczne po wcieraniu kilku kropel witamin A i E.
Jeżeli nie potrafimy poradzić sobie z wycinaniem skórek, piłowaniem płytki paznokciowej, warto udać się do profesjonalnej kosmetyczki. U kosmetyczki możemy poddać się wielu zabiegom pielęgnacyjnym, które przywrócą blask łamliwym i kruchym paznokciom.
Komentarze