Paznokcie przedłużone z nadrukiem
24
Lipiec
2018
w Artykuły

Zdobienie paznokci

Lakier do paznokci to niezbędne wyposażenie większości damskich kosmetyczek. Odpowiednio dobrany produkt, kolor i sposób zdobienia paznokcie podkreśla urodę kobiecych dłoni i pozwala na optyczne wysmuklenie palców. Poza tym malowanie paznokci to doskonały sposób na… poprawienie sobie humoru!

Jak długa jest historia zdobienia paznokci? Jakie techniki i metody zdobienia paznokci mają do dyspozycji współczesne kobiety?

Historia zdobienia paznokci w pigułce

Historia ozdabiania paznokci sięga czasów starożytnych, kiedy to pomalowane paznokcie miały nie tylko podkreślać urodę, ale również informować otoczenie o statusie społecznym. Do zdobienia skóry dłoni i paznokci używano wówczas m.in.: henny, „chińskiego czarnego lakieru” (wyrabiany z owoców drzewa lakierowego), koszenili (ciemnoczerwony proszek z wysuszonych i zmielonych owadów) i shelaki (smołowa guma wydzielana przez owady).

Kolory, którymi ozdabiano wówczas paznokcie miały znaczenie symboliczne i oznaczały przynależność do konkretnej klasy społecznej. I tak na przykład czerwonobrunatny kolor w Egipcie zarezerwowany był dla władzy, czarne i czerwone paznokcie nosili przedstawiciele cesarskich rodzin w Chinach, a złote i srebrne Chińczycy szlachetnie urodzeni.

Paznokcie nie tylko malowano, ale również fantazyjnie ozdabiano (rozmaitymi wzorami lub poprzez doklejanie np. zwierzęcego futra do płytek paznokcia) i zapuszczano (przedstawicielom cesarskich rodów chińskich udawało się zapuścić paznokcie o długości nawet 25 cm!), a nawet przedłużano (za pomocą papieru ryżowego).

W średniowieczu zaprzestano większości zabiegów upiększających. Ozdabianiem paznokci ponownie zainteresowana się dopiero w… XX wieku.

Historia lakieru do paznokci ma niewiele ponad 100 lat. Pierwszy lakier był bezbarwny i pojawił się na rynku w 1910 roku. W 1920 roku Michelle Menard wprowadziła do sprzedaży kolorowe lakiery, których skład był podobny do składu… lakierów samochodowych. W 1930 roku na rynek wkroczył Charlie Revlon ze swoim czerwonym lakierem, który powstał na bazie rozpuszczonej taśmy filmowej.


Szkolenia zdobienie paznokci

To właśnie ten produkt podbił serca milionów kobiet. 3 lata później Revlon zaprezentował pierwszą kolekcję kolorowych lakierów do paznokci, które stałym się absolutnym hitem sprzedaży. Z kolei sztuczne paznokcie zawdzięczamy… dentystom – najpierw Maxwell Lappo tworzy sztuczny paznokieć na bazie celuloidu (1934 r.), a potem Frederick Slack odtwarza własny złamany paznokieć za pomocą akrylu (1950 r.). Współcześni producenci lakierów do paznokci oraz innych artykułów do ich stylizacji stawiają przede wszystkim na ich jakość oraz neutralność dla zdrowia.

Różnorodność lakierów, żeli i akryli oraz mnogość sposobów i technik ich nakładania i ozdabiania sprawiają, że każda kobieta może cieszyć się posiadaniem pięknych paznokci.

Podstawowe rodzaje zdobień

Kobiety mają obecnie do dyspozycji wiele rodzajów zdobień paznokci. Ogólnodostępna i stosunkowo łatwa w użyciu metoda malowania paznokci zwykłymi lakierami coraz częściej zastępowana jest metodami: hybrydową, żelową i akrylową. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na trwałość tych dwóch rodzajów zdobień, ale również możliwość ukrycia ewentualnych mankamentów paznokci (np. przebarwień płytki, pęknięć, sfałdowań) oraz ich wydłużenia.


paznokcie zdobienia
 

Zdobienie paznokci hybrydowych

Manikiur hybrydowy to metoda ciesząca się obecnie największą popularnością. To propozycja dla kobiet, które posiadają odpowiedniej długości, ładne paznokcie własne. Tworzenie „paznokci hybrydowych” to nakładanie najczęściej czterech cienkich warstw wybranych produktów (bazy, dwukrotnie koloru i nabłyszczacza).

Efekt jest bardzo naturalny i maksymalnie zbliżony do tego, który uzyskalibyśmy malując paznokcie zwykłym lakierem.

Manikiur hybrydowy może doskonale wyglądać nawet 2-3 tygodnie (sporo zależy od tempa wzrostu paznokcia i związanych z tym uwidaczniających się odrostów).

Zdobienie paznokci żelowych

Pod hasłem „paznokcie żelowe” kryją się nasze własne paznokcie, na które nakładany jest żel, najczęściej w trzech warstwach. Każdą warstwę utwardza się poprzez naświetlenie jej promieniowaniem UV. Żel daje również możliwość dowolnego przedłużenia płytki paznokcia – podczas tego rodzaju zabiegu wykorzystywane są specjalne formy . szablony do wydłużania. Ten rodzaj manikiuru możemy wykonywać za pomocą m.in. żeli jednofaozowych, dwufazowych lub trójfazowych. Jego zaletą jest bardzo naturalny wygląd.

Zdobienie paznokci akrylowych

Paznokcie akrylowe” to paznokcie pokryte specjalną masą akrylową, która powstaje z połączenia proszku akrylowego z liquidem. Akryl, podobnie jak żel, daje możliwość dowolnego wydłużenia płytki paznokcia dzięki zastosowaniu specjalnych szablonów / form. Zaletą manikiuru akrylowego jest bardzo wysoka trwałość. Nieumiejętnie wykonany manikiur akrylowy może skutkować sztucznym wyglądem paznokci i suchą skórą wokół nich.

Czas na… wzory i ozdoby

Każda z opisanych wyżej metod zdobienia paznokci może zostać dowolnie zindywidualizowana. Jeśli sam kolor to dla nas za mało – na płytce paznokci hybrydowych, żelowych i akrylowych można wykonać dodatkowe zdobienia. Jeden paznokieć, dwa, trzy, a może wszystkie?


Ozdoby na paznokciu

Ręczne malowanie

Ręcznie malowane oryginalne rysunki sprawią, że cały manikiur jest… jedyny w swoim rodzaju. Tworzenie odręcznie malunków na płytkach paznokci wymaga sięgnięcia po wybrane lakiery, żele, farbki akrylowe lub paint gele (produkty charakteryzujące się bardzo wysoką pigmentacją) oraz użycia odpowiedniego pędzelka lub pędzelków.

Doskonałym narzędziem do wykonywania precyzyjnych ręcznych zdobień na paznokciach jest rapidograf, czyli profesjonalny pisak kreślarski, który umożliwia rysowanie nawet bardzo drobnych i cienkich wzorów i linii.

Na paznokciach możemy kreować rozmaite wzory ornamentowe i geometryczne, miniaturowe rysunki nawiązujące do pór roku, czy świąt i wiele, wiele innych – ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia i talent. Ten sposób zdobienia wykonuje się zazwyczaj po drugiej lub trzeciej warstwie bazowego produktu (żelu, hybrydy lub akrylu), a przed nałożeniem warstwy wierzchniej (tzw. top coat).

Stempelki i taśmy

Jeżeli ręczne malowanie przerasta nasze możliwości manualne lub zależy nam na maksymalnie perfekcyjnym zdobieniu – możemy sięgnąć np. po stempelki, czy taśmy. Dzięki nim możliwe jest stworzenie zdobienia, które będzie się charakteryzowało wysoką precyzją wykonania, na rzecz nieco mniejszej oryginalności (może się zdarzyć, że niemal identyczne zdobienie zobaczymy na paznokciach naszej przyjaciółki).

Ozdoby naklejane / zatapiane

Modnym dodatkiem w stylizacji paznokci są również ozdoby, które przykleja się do płytki paznokcia (a dokładniej do jednej z warstw lakieru, żelu lub akrylu) lub są zatapiane w jednej z warstw. Zastosowanie znajdują tutaj różnego rodzaju dżety, cekiny, koraliki itp.

Galeria wzorów i zdjęć

Szukasz inspiracji? Poniżej znajdziesz przykładowe zdjęcia z wyjątkowymi wzorami i ozdobami tworzonymi różnymi technikami na paznokciach o różnej długości i kształcie. To będzie modne w 2018 roku!

Gdzie nauczyć się ładnie zdobić paznokcie?

Zdobienie paznokci nie jest trudne, pod warunkiem, że nasze zdolności manualne są minimum na średnim poziomie. Ważna jest cierpliwość i precyzja ruchów, ale również pomysłowość i umiejętność zestawiania ze sobą kolorów i wzorów oraz komponowania ozdób na niewielkich płytkach paznokci.

W zdobieniu paznokci sprawdza się powiedzenie, że trening czyni mistrza. Jeśli chcemy tworzyć coraz ciekawsze i bardziej zaawansowane paznokciowe ozdoby – musimy przede wszystkim ćwiczyć. Doskonałym pomysłem jest oczywiście skorzystania z różnego rodzaju kursów dla stylistek paznokci (ważne, by wybrać odpowiedni poziom zaawansowania), które organizują producenci lakierów i akcesoriów do paznokci, a także wybrane salony kosmetyczne oraz doświadczone manikiurzystki / trenerki.

Komentarze